Tilgangsliste 1814-1834

Tilgangsliste 1814-1834

Kirkebog Tilgangsliste 1814-1834

Tilgangsliste 1814-1834

Tilgangsdato Navn Alder Kommet fra Kommet til
1814
  Tjenestepige Marie Jensdatter 19 Ledøie Fogeden
  Tjenestekarl Karl Bentsen 30 Thorslundemagle Gaardmand Christen Rasmussen
  Tjenesepige Magrethe Jensdatter 18 Tranegilde Gaardmand Ole Nielsen
  Maren Elsberg 50 Kjøbenhavn  
  Jens Jensen      
  Peder Sørensen 30 Brøndbyvester  
1815
1. maj Enrolleret Matros Kristen Andersen 35 Kjøbenhavn  
1. maj Tjenestepige Ingeborre 25 Glostrup  
1. maj Tjenestekarl (Kan Ikke Læses) 25 Soldat Ane Jørgensdatter i Veilehus
1. november Soldat ved Kronens Regiment i Helsingør Lars Hansen 32 Helsingør  
1. november Niels Ericksen 35 Fra Præsten i Vallensbæk  
1. november Tjenestedreng Ingar 1 Herstedvester  
1. november Artillerist Peder Sørensen 34 Helsingør  
1. november Kapiatin *V. Varendorff samt Frue, Fruens Søster og 2 Sønner 12 og 10 Aar og 1 Datter 18 Aar      
1. november Tjenestepige Ane Rasmusdatter 24   Jens Olsen
1. november Permitteret Soldat, Tjenestekarl Magnus — 22   A. Cortsen
1. november Tjenestekarl Peder Pedersen 74 Brøndbyvester  
1. november Tjenestepige Ane Svendsdatter (Lærer Væver Proffesionen) 23 Kildebrønde Udflyttet Jordbruger Anders Andersen
1. november Møllebygger, Snedker Ole Fransen 25 Frederichsberg  
1. november Tjenestepige Ukendt 17    
1. november Tjenestekarl Kasper Nielsen 32 Beenløse Præsten
1. november Tjenestepige Ukendt   Sengeløse Sognefogeden Ander Pedersen
1. november Tjenestepige Marie Broe 23 Tranegilde Kristen Rasmussen
1. november Tjenestekarl Ole 44 Lidøie Anders Hansen
1. november Tjenestekarl Jens 50 Hidovre Væver Thorlund
1816
1. maj Tjenestepige Marie Olsdatter 23 Ledøie Præsten
1. maj Tjenestedreng Jens     Forpagter Svitser
1. maj Forpagter af præstegaarden Svitser Med Hustru og Datter Dorthea   Kalutofte, Høye Thostrup Sogn  
1. maj Tjenestepige Ane Pedersdatter   Hundie, Kildbrønde Sogn Gaardmand Hans Nielsen
1. maj Tjenestepige Bodil Larsdatter   Sengeløse Fogeden Anders Pedersen
1. maj Tjenestekarl Peder Andreasen   Thostrup Valby Hans Andersen
1. maj Tjenestekarl Jens Madsen   Herstedvester Gaardmand Peder Hansen
1819
  Væverske Væverpige   Tranegilde  
  Tjenestekarl Rasmus Larsen 52 Hundie Præsten
  Tejenestepige Maren Margrethe 25 Christianshavn Præsten
  Tjenestekarl Peder Skaaning 60 Hundie Peder Hansen
  Soldat Lars Jespersen ogsaa Hustru 30 Kjøbenhav  
  Uden Tjeneste Jacob Pedersen     Svoger Jens Larsen Skaaning
  Tjenestekarl Kristian Johansen 26 Asminderup, Odsherred Kristen Rasmussen
  Tjenestekarl Lars Korneliussen 26 Ishøy Præstegaardsforpagteren
1823
1. november Tjenestekarl Niels Nielsen 20 Brøndbyøster  
1. november Tjenestekarl Rasmus Jensen 21 Brøndbyøster  
1. november Tjenestedreng Hans Pedersen 14 Høie Thostrup  
1. november Tjenestekarl Jens Kristensen 24 Brøndbyvester  
1. november Tjenestepige Sidse Hansdatter 14 Høie Thorstrup  
1. november Tjenestepig Karen Andersdatter 14 Høie Thostrup  
1. november Tjeneste Maria Kirstine Gjørding (enke) 48 Friderichsholm  
1824
1. maj Tjenenstepige Karen Hansdatter 15 Brøndbyvester  
1. maj Tjenestekarl Christen Sørensen ca. 55 Hvidovre  
1. maj Tjenestekarl Morten Sørensen ca.34 Avetøre  
1. maj Tjenestepige Anna Jensdatter 19 Herstedøster  
1. maj Tjenestekarl Jens Jensen 25 Brøndbyvester  
1. maj Tjenestekarl Lars Andersen 24 Slagelse  
1. november Tjenestedreng Lars Andersen 19 Brøndbyvester  
1. november Tjenestekarl Christen Nielsen 25 Tranegilde  
1. november Tjenestepige Ingeborg Jensdatter   Brøndbyøster  
1. november Tjenestepige Kirsten Jensdatter 17 Tostrup Valdby  
1. november Tjenestekarl Lars Hansen 30 Frederiksberg  
1. november Tjenestekarl Anders Ovesen 40 Hvessinge  
1. november Tjenestekarl Anders Pedersen 46  
1. november Tjenestekarl Hans Jensen 48  
1. november Tjenestekarl Christian — 25 Brøndbyester  
1. november Tjenestekarl Niels Hendriksen 44 Amager  
1. november Almisselem Bodil Jacobsdatter, Christopher Jensens Enke med 3 Børn 37 Høie Tostrup  
1. november Selveier Hans Hansen 23 Kildebrønde  
1. november Hustru til Hans Hansen Sidse Pedersdatter 20 Høie Tostrup  
1. november Kirsten Larsdatter 16 Høie Tostrup  
1825
1. november Skomagersvend Søren Larsen 24 ½ Brøndbyvester Birthe Jenses
1. november Husfolk Erich Hansen   Herstedvester  
1. november Husfolk Pernille Jensdatter   Herstedvester  
1. november Søn Jens Eriksen 1 ½ Herstedvester  
1. november Skomagersvend Søren Pedersen 23 Kjøbenhavn Husleier
1. november Hustru Johanne Caroline Lange 34 Kjøbenhavn  
1. november Inger Olesdatter 37 Kjøbenhavn Johannes Jørgensen
1. november Tjenestepige Abelone Pedersdatter 27 Glostrup Præstegaarden
1. november Husfaæster paa Præstegaardens Grund Jens Frederichsen 36 Herstedvester  
1. november Skræder Niels Andersen 19 Herstedvester  
1. november Tjenestekarl Niels Christensen 64 Brøndbyvester  
1. november Tjenestekarl Jens Jensen 25 1/4 Ishøi Sognefogeden
1. november Gaardmand Christen Michelsen 30 Kjøbenhavn er eier af Ole Pedersen Gaard
1. november Hustru Ane Kathrine Johansdatter 29 Kjøbenhavn  
1. november Tjenestepige Kirsten Nielsdatter 19 ½ Herstedvester Lars Cortsen
1. november Tjenestepige Karen Jensdatter 19 1/4 Vridsløselille, Herstedvester Sogn Sognefoged Anders Pedersen
1. november Tjenestepige Anne Pedersdatter 16 1/4 Ballerup Anders Cortsen
1826
1. maj Tjenestepige Anna Kirstine Berthelsen 24 Glostrup  
1. maj Tjenestekarl Christen Nillausen 27 Ishøj Lars Cortsen
1. maj Væverlærling hos Ole Christensen Peder Nielsen 19 ½ Hvidovre  
1. november Skomager Svend Nielsen 55 Kjøbenhavn  
1. november Hustru Elisabeth Halkier 48 Kjøbenhavn  
1. november Pleiebarn hos Skomager Svend Nielsen Christiane Marie Weimar 14 3/4 Kjøbenhavn  
1. november Datter hos Smed Lars Egstrøm Cecilie Larsdatter 20 Brøndbyvester  
1. november Tjenestekarl Peder Jonasen 32 Kjøbenhavns Valdby Lars Cortsen
1. november Avlkarl Johan Henrik Jensen 33 Hvidovre Væver Ole Christesen
1. november Tjenestepige Kirsten Greis 16 Trangilde Sognefogeden Anders Pedersen
1. november Skomagersvend Peder Christiansen 23 Kjøge  
1. november Tjenestekarl Niels Jensen 25 Roskilde Kro, Herstedøster Anders Cortsen
1. november Dreilsvæver, Gaardeier Ole Christensen 34 Hvidovre  
1. november Hustru til Ole Christensen Magrethe Hansdatter 26 Hvidovre  
1. november Enke, Aftægtskone Maren Christensdatter 66 Hvidovre Sønnen Ole Christensen
1. november Tjenestepige Johanne Hansdatter 18 Carlslunde Gaardmand Anders Hansen
1827
1. maj Tjenestekarl Jens Willumsen 29 Carlslunde Gaardmand Lars Cortsen
1. maj Tjenestedreng Hans Nielsen 16 Hundie Anders Hansen
1. maj Tjenestekarl Peder Larsen 19 ½ Ishøj Sognefoged Anders Pedersen
1. maj Tjenenstekarl Rasmus Michelsen 21 Høie Tostrup Gaardmand Anders Cortsen
1. maj Tjener Rasmus Larsen 61 Hundie Niels Christophersen
1. maj Tjener Anne Cathrine Sørensdatter 21 Kirke Syv Præstegaarden
1. maj Tjener Sophie Frederiche Walløe 23 3/4 Køge Claus Nielsen
1. maj Tjener Hans Johansen 25 Kjøbenhavn hans Olsen d. Yngre
1. maj Tjener Kirsten Olesdatter 17 Tranegilde Gaardmand Jens Olsen
1. november Smedesvend Jens Pedersen 31 Herstedøster Lars Ekstrøm
1. november Tjener Ole Nielsen 21 Glostrup Johannes Jørgensen, Avedøre Mark
1. november Tjener Karen Bolette Sørensdatter 18 Brøndbvester Sognefoged Anders Pedersen
1. november Tjener Rasmus Nielsen 43 Brøndbyvester Christen Michelsen
1. november Smedesvend Peder Jeppersen 23 Alsted lars Ekstrøm
1. november Tjenestekarl Anders Pedersen Aspelund 30 Taarnby, Amager Sognefogeden, Anders Pedersen
1. november Tjenestekarl Ole Knudsen 33 Nørrebro, 4. Blegdammen Anders Cortsen
1. november Barnepige Karen Povelsdatter 13 ½ Tranegilde Anders Cortsen
1. november Tjenestekarl Povel Jensen 29 Brøndbyvester Præstegaard Lars Cortsen
1. november Tjenestedreng Rasmus Didriksen 14 3/4 Hvidovre Anders Christophersen
1. november Avlskarl Jens Jensen 26 1/4 Vissinge Ole Christensen
1. november Tjenestepige Anne Pedersdatter 20 ½ Brøndbyøster Anders Cortsen
1. november Tjenestepige Maren Pedersdatter 16 Brøndbyvester Anders Cortsen
1. november Væversvend Jens Hansen 18 Glostrup Ole Chr. Hansen
1. november Peder Hansen 22 Søegaard Anders Hansen
1. november Tjenestekarl Lars Pedersen 36 Eiby i Glostrup Cort Knudsen
1828
1. maj Tjener Rasmus Jensen, Har opholdt sig i Kjøbenhavn 3 Uger 17 1/4 Kjøbenhavn Jens Lassen, Valenbæk Mark
1. maj Tjener Præstefruen Laurine Friis 29 Svendborg i Fyen  
1. maj Tjenestekarl Søren Pedersen 32 Ledøie Præstegaard Hans Fader Peder Andersen
1. maj Tjenstedreng Jens Jacobsen 15 Hundie Lars Cortsen
1. maj Tjenestedreng Peder Larsen 14 ½ Hoietostrup Cort Knudsens Enke
1. maj Tjener Maren Nielsdatter 36 Kjøbenhavn Forældrene
1. maj Tjener Niels Pedersen 16 Herstedøster gaardmand Anders Hansen
1. maj Tjener Karen Jacobsen 18 Brøndbyvester Lars Cortsen
1. maj Tjener Peder Larsen 22 Ishøj Niels Christoffersen
1. maj Tjener Kirsten Marie Jensdatter 16 Thorslunde Faderen Ole Bonaventsen
1. maj Tjener Claus Hansen 39 Kildebrønde anders Cortsen
1. maj Tjener Erik Nielsen 15 Hvidovre Anders Cortsen
1. maj Væversvend Mathias Jensen 27 Herstedvester Ole Christensen
1. maj Tjener Marie Richtine Olsen 17 Kjøbenhavn Mad. Hansen
1. maj Tjener Ole Hansen Braaby 32 Glostrup Lars Cortsen
1. maj Tjener Peder Hansen 24 Kjøbenhavn Anders Hansen
1. maj Tjener Rasmus Jørgensen 41 Kjøbenhavn Corts enke
1. maj Tjener Niels Pedersen 40 Thune Corts Enke
1. maj Hos Corts Enke Hans Pedersen 21 benzonseie  
1. maj Spinderske Mette Marie Stendorf 40 Westerbroe Sognefogeden
1. maj Tjener Sidsel Pedersdatter 15 Herstedvester Gaardmand Anders Hansen
1. maj Tjenestepige Johanne Pedersdatter 25 Herstedvester Anders Christophersen
1829
1. maj Smedelærling Anders Andersen 20 Herstedøster knud smed
1. maj Maren Kirstine Jacobsdatter 28 Kjøbenhavn Birthe Hansdatter
1. maj Uægte Barn af Maren Kirstine Jacobsdatter Birgitte Cathrine — 4 Kjøbenhavn  
1. maj Tjener Niels Hendriksen 62 Kjøbenhavn Corts Enke
1. maj Tjener Claus Hansen, Tjenede Anders Cortsen til 1. Maj 40 Kjøbenhavn Christen Rasmussen
1. maj Tjener Niels Jensen 26 Møen Ebbesen
1. maj Tjener Karen Pedersdatter 18 Herstedøster Gaardmand Ole Christensen
1. maj Tjener Peder Andersen 24 Ondløse Gaardmand Ole Christensen
1. maj Tjener Gunild Rasmusdatter 22 Herstedvester  
1. maj Tjener Peder Nielsen 27 Herstedvester Husmand Rasmus Jensen
1. maj Tjener Johanne Baltzersdatter 15 Vridsløselille Gaardmand Jens Olsen
1. maj Tjener Kirsten Hansdatter 16 Brøndbyvester Præsten
1. maj Linnedvæversvend fra Gladsaxe Hans Larsen 36 Gjentofte  
1. maj Hustru Ane Børgesen 38 Gjentofte  
1. maj Barn Maren Hansdatter, Døbt i Herlev 25. April 1819 10 Gjentofte  
1. maj Barn Lars Peter Hansen, Døbt i Gladsaxe 21 Oktober 1823 6 Gjentofte  
1. maj Barn Johan Christian Hansen, Døbt i Gjentofte 10. Januar 1828 ½ Gjentofte  
1. maj Tjener Knud Andersen 22 Kildebrønde Gaardmand Anders Cortsen
1. maj Tjener Baltzar Nielsen 15 Frederiksberg Gaardmand Anders Cortsen
1. maj Tjener Hans Andersen 52 Vridsløse Gaardmand Anders Cortsen
1. maj Gaardmand Nikolai Christiansen 52 Kjøbenhavn  
1. maj Hustru Johanne Marie 31 Kjøbenhavn  
1. maj Barn Nicoline Elsine — 12    
1. maj Barn Carl Christian Frederik — 10 Kjøbenhavn  
1. maj Barn Charlotte Florentine 8 Kjøbenhavn  
1. maj Barn Petrine Wilhelmine — 7 Kjøbenhavn  
1. maj Tjenestekarl Niels Christensen 50 Kjøge Sognefogeden Anders Pedersen
1. maj Tjener Rasmus Pedersen 46 Høie Taastrup Sognefogeden
1. maj Tjener Frederik Rasmussen 19 Herstedøster Sognefogeden
1. maj Tjener Ane Margrethepedersdatter 18 Hvedstrup Lars Cortsen
1. maj Tjener Karen Sørensdatter 14 Herstedøster Lars Cortsen
1. maj Tjener Margrethe Pedersdatter 21 Hundie Forældrene
1. maj Tjener Peder Christiansen 27 Tranegilde Anders Hansen
1. maj Tjener Anders Andersen 21 Herstedøster Johan. Jørgensen
1. maj Husmand Anders Eriksen 38 Brøndbyvester  
1. maj Hustru Karen Hansdatter 17 Brøndbyvester  
1. maj Tjener Laurs Hansen 35 Kjøbenhavn Anders Hansen
1. maj Tjener Lars Pedersen 37 Herstedøster Cortsens Enke
1830
  Tjener Dorthe Vilhelmine Veilmann 16 Kjøbenhavn Mad. Hansen
  Tjener Jens Peder Christensen 27 Glostrup Anders Cortsen
  Skomagermester Bierregaard 50 Avedøre  
  Tjenestepige Kirstine Marie Jensdatter 20 Roskilde  
  Ane Pedersdatter 15 Roskilde  
  Christen Hansen 17 Avedøre Lars Cortsen
  Jens Pedersen 23 Kildebrønde Anders Pedersen
  Johan Buch 20 Herstedvester Peder Sørensen
  Maren Eriksdatter 19 Himmelev Anders Cortsen
  Margrethe Hansdatter 22 Herstedøster Anders Cortsen
  Michael Mikkelsen 19 Herstedvester Anders Cortsen
  Jacob Rasmussen Lyndelse 42 Brøndbyvester Anders Cortsen
  Hans Hansen 16 Thorslunde Anders Cortsen
  Jordbruger Jens Sørensen 40 Gladsaxe  
  Hustru Ukendt 39 Gladsaxe  
  Barn Anders — 15 Gladsaxe  
  Barn Jørgen — 10 Gladsaxe  
  Barn Maren 8 Gladsaxe  
  Barn Søren — 6 Gladsaxe  
  Barn Christen — 4 Gladsaxe  
  Barn Peter — 1 Gladsaxe  
  Tjener Erik Christensen 16 Herstedøster Anders Pedersen
  Jordbruger Niels Nielsen Thune 38 Kjøbenhavn  
  Hustru Sophie Vilhelmine — 34 Kjøbenhavn  
  Barn Christine Vilhelmine –Født paa Fødselstiftelsen 18. August 1822 5 Kjøbenhavn  
  Barn Wilhelmine Nathalie –Født paa Fødselstiftelsen 11. Juni 1825 5 Kjøbenhavn  
  Barn Niels Edvard — ½ Kjøbenhavn  
  Barn Erna Andrea — 3 Kjøbenhavn  
  Tjener Kirsten Andersdatter 15 Herstedvester Anders Hansen
1831
  Tjener Enok Bentzon Holmstrøm 25 Hjortespring, Gladsaxe Sogn Johannes Jørgensen
  Maren Olesdatter 16 Brøndbyvester Indsidder Hans Nielsen
  Tjener Niels Christensen 17 Ledøie Anders Pedersen
  Tjener Anders Larsen 38 Herstedøster Jens Larsen
  Jordbruger Søren Larsen 30 Herstedvester  
  Hustru Sidsel Hansdatter 30 Herstedvester  
  Barn Birthe Sørensdatter 2 Herstedvester  
  Barn Lars Sørensen 14 Dage Herstedvester  
  Tjener Cathrine Larsdatter 17 Brøndbyvester Hans Olsen *junior
  Tjener Anders Pedersen 28 Vridsløselille Søren Larsen
  Husfæster Jens Nielsen 32 Islemark, Rødovre Sogn Peder Olsens Hus
  Hustru Ane Jensdatter 28 Islemark, Rødovre Sogn  
  Barn Niels Jensen 5 Islemark, Rødovre Amt  
  Barn Sidsel Jensdatter 2 Islemark, Rødovre Sogn  
  Tjener Ane Andersdatter 15 Herstedvester Søren Larsen
  Murersvend Ole Hansen Schou 49 Roeskilde  
  Hustru Sophie Vibeke Gjørring 63 Roeskilde  
  Barn Carl Frederik — 10 Roeskilde  
  Barn Rudolph Birkedal 8 Roeskilde  
  Erik Eriksen Melard 58 Kjøbenhavn  
  Hustru Ane Cathrine *f. Olsen 64 Kjøbenhavn  
  Enke Kirstine Frandsen 45 Kjøbenhavn  
  Tjener Morten Nielsen 18 Carlslunde Anders Cortsen
  Tjener Maren Larsdatter 15 Høie Taastrup Anders Cortsen
  Tjener Jens Pedersen 30 Frederiksberg Anders Cortsen
  Tjener Christian Vilhelm — 16 Kjøbenhavn Jens Olesen
  Tjener Sidsel Poulsdatter 17 Thorslunde Anders Christophersen
  Tjener Jørgen Nielsen 19 Rødovre Jens Andersen
  *forhen Gaardmand Jens Hansen 31 Hvessinge, Glostrup Sogn  
  Hustru Sidsel Rasmusdatter 30 Hvessinge, Glostrup Sogn  
  Barn Hans Jensen, Født i Ousted Sogn 5. Oktober 1826 5 Hvessinge, Glostrup Sogn  
  Barn Ane Magrethe Jensdatter 3 Hvessinge, Glostrup Sogn  
  Barn Niels Jensen 2 hvessinge, Glostrup Sogn  
  Barn Ane Kirstine Jensdatter 1 hvessinge, Glostrup Sogn  
  Tjener Karen Hansdatter 15 Høie Thostrup Anders Pedersen
  Tjener Peder Jørgensen 18 Ishøj Knud Cortsen
  Tjener Lars Pedersen 25 Kjøbenhavn Hans Pedersen
  Tjener Anders Rasmussen 21 Herstedvester Lars Cortsen
  Tjener Peder Larsen 15 Smørum Lars Cortsen
  Tjener Margrethe Nielsdatter 15 Herstedvester Jens Andersen
  Tjener Maren Olsdatter 18 Ishøj Jens Andersen
  Tjener Jørgen Christensen 30 Vridsløse Søren Larsen
  Tjener Christian Christensen 18 Terslev Johannes Jørgensen
  Tjener Niels Henriksen 65 Saltholm Knud Cortsen
  Tjener Johanne Nielsdatter 17 Herstedvester Anders Christoffersen
  Tjener Lars Bendsen 21 Kirkerup Voigt
  Tjener Kirsten Bendsdatter 22 Kjøbenhavn Moderen
  Tjener Johan Chr. Fleischer 22 Kjøbenhavn Anders Cortsen
  Tjener Andreas Nielsen under 40 Avedøre Anders Cortsen
1832
1. November s.a. Tjener Christen Olsen 40 Hvidovre Hans Olsen
  Skrædermester og Jordbruger Jeremias Schrøder 32 Lyngby  
  Hustru Caroline Christine — 29 Lyngby  
  Barn Dorothe Margrethe — 8 Lyngby  
  Barn Hansine Charlotte — 6 Lyngby  
  Barn Emma Lovise — 5 Lyngby  
  Barn Laura Emilie — 3 Lyngby  
  Barn Johannes Edvard 1 Lyngby  
1. maj Jordbruger Ole Jensen 30 Frederiksberg  
1. maj Hustru Ane Marie Andersdatter 30 Frederiksberg  
1. maj Barn Sidsel Marie — 6 Frederiksberg  
1. maj Barn Jens — ½ Frederiksberg  
1. maj Tjener Lars Jørgensen 14 Herstedvester Hans Olsen *den Yngre
  Tjener Lars Pedersen 14 Herstedvester Sognefogeden Anders Pedersen
1. maj Tjener Enevold Madsen, enkemand 57 Ramløse Anders Cortsen
  Tjener Bodil Hansdatter 22 Ledøie Hans Olsen
  Tjener Inger Nielsdatter 16 Brøndbyvester Niels Christophersen
  Husmand Anders Olsen 21 Brøndbyvester  
  Hustru Ane Jespersdatter 21 Brøndbyvester  
  Barn Johanne — 9 uger Brøndbyvester  
  Gaardmand Ole Christensen 38 Vigerslev, Hvidovre Sogn  
  Hustru Margrethe Hansdatter 30 Vigerslev, Hvidovre Sogn  
  Barn Ane Kirstine — 8 Vigerslev, Hvidovre Sogn  
  Barn Hans Olesen 7 Vigerslev, Hvidovre Sogn  
  Barn Maren Olesdatter 6 Vigerslev, Hvidovre Sogn  
  Barn Christen Olsen 2 Vigerslev,hvidovre Sogn  
16. oktober Opholder Caroline Frederike Carlsen 20 Kjøbenhavn Jacob Pedersens enke
6. november Tjener Ane Baltzersdatter 15 Herstedvester Jens Olesen
9. november Tjener Peter Hansen Wibek 38 Kjøbenhavn Christen Mikkelsen
9. november Tjener Anders Sørensen 15 Herstedvester Jens Olesen
9. november Tjener Niels Conratsen 35 Kjøbenhavn Hans Olsen
1. november Tjener Lars Jensen’ 35 Taarnby paa Amager Hans Olsen
1. november Tjener Lars Christensen Lundberg 29 Ledøie sognefogeden
  Tjener Bodil Pedersdatter 15 Ishøj Anders Christensen
1. november Tjener Frederik Samuelsen 20 Brøndbyvester Søren Larsen
  Tjener Mathias Peitersen 26 Herlufmagle Hans Olsen
17. november Tjener Hans Pedersen 15 Herstedøster Jens Andersen
  Tjener Margrethe Madsdatter 15 Herstedvester jens andersen
  Tjener Inger Larsdatter 20 Rødovre Hans Pedersen
  Væver Johan Luckmann 30 Brønshøi Thorlunds enke
  Tjener Kirsten Sørensdatter 29 Glostrup Anders Cortsen
  Tjener Birthe Johansdatter 25 Glostrup Anders Cortsen
1. november Tjener Mette Andreasdatter 22 Herstedøster Præstegaarden
1833
  Væversvend Ferdinand Luckmann 23 Utterslev, Brønshøi Sogn Thorlunds enke
  Væversvend Søren Mikkelsen Alstrup 40 Ballerup Væver Ole Christensen
  Tjenestekarl Anders Larsen 46 Herstedvester Er syg og opholder sig hos Husmand Niels Hansen
12. januar Linnedvæversvend Johan Pechüle, Er født i Polen, Zernova 53 Kjøbenhavn Ole Christensen
  Linnedvæverlærling Anders Pedersen 19 Herstedvester Ole Christensen
  Arbeidsmand Peter Petersen 38 Kjøbenhavn  
  Hustru Johanne Marie Larsen 36 Kjøbenhavn  
  Barn Ane Jochumine — 4 uger Kjøbenhavn  
  Tjenestedreng Peder Olsen 25 Gjevninge Jens Olesen
1. maj Husmand, Skomager Jens Andersen 34 Avedøre  
1. maj Hustru Sidsel Pedersdatter 34 Avedøre  
1. maj Skomagerdreng Peder Christiansen 18 Avedøre Jens Andersen
  Tjenestedreng Jens Nielsen 14 Sengeløse Lars Cortsen
  Indsidder Anders Jensen, Indsidder 6 Aar i Glostrup 48 Glostrup Niels Andersens enke
  Exam juris Peter Nicolai Madsen 34 Kjøbenhavn  
  Hustru Sophie Hedevig Grøndahl 34 Kjøbenhavn  
  Søn Carl Vilhelm — 10 Kjøbenhavn  
maj Slagter Fossum 47 Vesterbro, Kjøbenhavn  
maj Hustru Petrea Fleischer 33 Vesterbro, Kjøbenhavn  
maj Barn Dorothea Louise — 14 Vestebro, Kjøbenhavn  
maj Barn Jens Peter — 12 Vesterbro, Kjøbenhavn  
maj Barn Johan Christian — 10 vesterbro, Kjøbenhavn  
maj Barn Ernst Ludvig — 5 vesterbro, Kjøbenhavn  
maj Barn Marinus Gebhard — 2 Vesterbro, Kjøbenhavn  
maj Barn Emilie Caroline — 1 Vesterbro, Kjøbenhavn  
maj Fossums Hustrus Moder Mad. Fleischer 86 Vesterbro, Kjøbenhavn  
maj Tjenestepige Mariane Jensdatter 31 Vesterbro Fossum
  Slagtersvend Hans Jesper Clausen 30 Glostrup Fossum
1. november Tjener Karen Pedersdatter 17 Brøndbyøster Anders Cortsen
1. november Tjener Christen Jensen 22 Hundie, Kildebrønde Sogn Sognefoged Mads Andersen
4. november Tjener Hans Rasmussen 23 Høietostrup Faderen, Rasmus Nielsen
1. november Tjener Andrea Kirstine Andersdatter 33 Kjøbenhavn Jordbruger Ole Jensen
6. november Tjener Ingeborg Jensdatter 14 Brøndbyvester Gaardmand Ole Christensen
1. november Tjenestedreng Anders Larsen 18 Gladsaxe Sognefoged Mads Andersen
5. november Tjener Peder Nielsen 20 Herstedøster Knud Cortsen
  Tjener Benthe Jensdatter 15 Brøndbyvester Lars Cortsen
14. november Tjener Peder Andersen 36 Herstedøster Gaardmand Anders Christophersen
13. november Tjener Margrethe Larsdatter 19 Lidøe Sognefoged Anders Madsen
2. november Tjener Jens Andersen 34 Kjøbenhavn Jordbruger Jens Larsen
19. november Tjener Kirsten Jensdatter 20 Nybølle, Smørum Sogn Anders Cortsen
19. november Tjener Karen Nielsdatter 23 Lidøe Sognefoged Mads Pedersen
1834
  Væversvend Frederik Chritian Ebbesen 21 Hvidovre gaardmand og Væver Ole Christensen
  Tjenestekarl Christen Christensen 21 Svanemøllen Gaardmand Johannes Jørgensen
  Poul Hansen 32 Cathrineberg, Sengeløse Sogn Jordbruger Peder Andersen. Peder Andersen er tilkommende Svigerfader
16. april Væverlærling Henrich Christian Møller 22 Fabrikken Ladegaarden Gaardmand Og Væver Ole Christensen
3. maj Tjener Rasmus Pedersen 18 Benzonsdahl, Thorslunde Sogn Gaardmand Jens Andersen
4. maj Sidsel Larsdatter ½ Hundie, Kildebrønde Sogn Tjenestekarl Lars Pedersen Og Hustru Ane Pedersdatter
4. maj Tjener Maren Hansdatter 15 Herstedøster Gaardmand Knud Cortsen
4. maj Tjener Georgine Jakobine Voigt 16 Herstedøster Forældrene
8. maj Tjener Søren Hansen 15 Risby, Herstedvester By Gaardmand Hans Olsen
18. maj Tjener Frederike Christine Melbye 32 Kjøbenhavn Slagter Fossum
maj Tjener Hans Hansen 15 Hundie, Kildebrønde Sogn Gaardmand Anders Christophersen
31. maj Tjener Poul Andersen 31 Kjøbenhavn Christen Rasmussens enke
9. maj Væverpige Amalie Christian Stuch 39 Fabrikken paa Ladegaarden Gaardmand Og Væver Ole Christensen
  Slagtersvend Hans Jesper Clausen 30 Glostrup Slagter Fossum
1. november Tenestedreng Lars Peder Clausen 15 Høietostrup Gaardmand Ole Christensen
1. november Tjenestekarl Jens Jensen 15 Glostrup Anders Cortsen
1. november Tjenestepige Margrethe Pedersdatter 15 Herstedvester Ole Christensen
1. november Tjenestekarl Dines Nielsen 37 Brøndbyvster Christen Mikkelsen
1. november Tjenestepige Ellen Christoffersdatter 17 Kildebrønde Sognefoged Mads Pedersen
1. november Tjenestepige Margrethe Hansdatter 28 Brøndbyvester Sognefoged Mads Andersen
1. november Tjenestepige Dorthe Marie Jakobsdatter 18 Frederiksberg Sognefoged Mads Andersen
1. november Tjenestepige Ane Larsdatter 25 Skovlunde Gaardmand Hans Pedersen
1. november Tjenestekarl Christen Pedersen 22 Høietostrup Gaardmand Knud Cortsen
1. november Tjenstedreng Hans Olsen 20 Herstedvester Skomager Jens Andersen
Opdateret d. 16.3.2007
webmaster